Miuul Data Scientist Bootcamp Sürecim #1

Miuul Data Scientist Bootcamp Sürecim #1

Bu yazımızda 11. dönem Data Science & Machine Learning Bootcamp katılımcılarımızdan Deniz’e, bootcamp sürecine ışık tuttuğu yazı serisinin ilk bölümünde eşlik ediyoruz.
Duygu Deniz Turhanlar20 Nis 2023

1 Şubat 2023 Çarşamba. Büyük gün! Aylardır sabırsızlıkla beklediğim bootcamp sürecinin ilk günü. Vahit Keskin ile resmi olarak ilk tanışma. Ve arkasında o samimi insanlarla da öyle…

Vahit hoca kurs sürecinde bizi nelerin beklediğinden, sürecin nasıl işleyeceğinden bahsederken aklımda hep şu soru vardı “Tamam iyi hoş ama acaba yapabilecek miyim? Becerebilecek miyim? Tek başıma 4 aylık uzun bir zamanı nasıl bitireceğim?”

İşte tam bu noktada bizler için her ayrıntısı çok ince bir şekilde düşünülmüş bir sistemle karşılaştım. Her bir katılımcı niteliklerine göre (öğrenci, çalışan gibi) gruplara ayrılmıştı. Her grubun bir mentorü ki bu kişi alanında uzman, sektörden biri ve birden fazla da alanında uzman mentor yardımcıları vardı. Bizleri sürekli çalışmaya motive eden, bizimle her soru veya sorunumuzda çok iyi ve anlayışlı şekilde ilgilenen alanında uzman kişilerdi bu insanlar. Hem çok samimi olmaları hem de sürekli çalışmamız için çeşitli hatırlatıcılarda bulunmaları bu 4 aylık maratonda hem kurstan kopmamamız hem de hiçbir noktayı öğrenmeden, anlamadan geçmememiz için muhteşem düşünülmüş bir sistemin belki de en kritik öğesiydi.

Tabi sadece bunlarla sınırlı değildi. Her hafta kendi takım arkadaşlarımızla bir araya gelip o haftanın konusuna ait gerçek hayattan alınmış veri setlerinden oluşan ödevleri mentorümüzün desteği ile çözüyor ve tartışıyorduk. Haftanın bir diğer günü ise mentor yardımcılarımız tarafından GitHub, Kaggle, SEO optimizasyonlu Medium, LinkedIn ve daha birçok konuyu kapsayan çeşitli eğitimler alıyorduk. Bu eğitimler sayesinde sadece kendimizi veri bilimi alanında yetiştirmekle kalmıyor aynı zamanda birçok yan becerimizi geliştirebiliyor, projelerimizi paylaşabiliyor ve çeşitli içerikler üretebiliyorduk.

 

 

Kendim henüz katılmaya fırsat bulamamış olsam da Discord üzerinden her hafta bütün 11. dönem Miuul DSMLBC ekibi olarak pomodoro tekniği ile çalışma seansları yapılmakta.  Katılanların, kendileri gibi bir grup insan ile motivasyonu yüksek bir şekilde çalışmaktan oldukça memnun, henüz katıl(a)mamış kişilerin ise oldukça üzgün ve katılma konusunda meraklı olduğunu gözlemledim. Buna ek olarak yine Discord’da kendi takım arkadaşlarımızın olduğu bir kanal üzerinden istediğimiz her zaman birlikte ders çalışabiliyor, konuları veya ödevleri tartışabiliyoruz. Bunu, son bir haftadır daha etkin şekilde kullanmaya başlayan biri olarak gerçekten çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca kendi takım arkadaşlarımız ile aktif olduğumuz GAMBITERS isimli WhatsApp grubumuz ile de iletişimimizi ve paylaşımlarımızı ve dolayısı ile öğrenme motivasyonumuzu artırmayı sürdürmekteyiz.

Bootcamp boyunca 2 haftada bir Emine Yeşilçimen tarafından yumuşak beceriler (soft skills) eğitimleri verilmesi de planlanmış. Peki bu ne demek?

Çoğu kişinin yalnızca teknik bilgi ve becerilere odaklandığı günümüzde iş yaşamında aslında belki üstünde pek durulmayan, ama bir o kadar da durulması gereken, bir konu yumuşak beceriler. Belki de kariyer başarımızın %15’ini teknik altyapımız oluştururken kalan %85’ini soft skills diye adlandırdıklarımız oluşturuyordur, ne dersiniz? 

Teknik gelişimimizin yanında kişisel olarak da bizleri geliştirme konusunda oldukça faydalı olan bu eğitimleri, Bootcamp sürecimi anlattığım serimin bir sonraki yazısında daha detaylı ele alacağız.

 

 

Ve son olarak belki de bu sistemin en önemli ismi olan, muhteşem bir kıvrak zeka ve analitik düşünme becerisine sahip olduğuna inandığım canım ve idol aldığım Vahit Keskin Hocam.

Miuul’da hafta başı perşembe günüdür; bizler ise haftanın son günü olan çarşamba günleri Vahit Keskin ile bir araya gelip o haftaki konu hakkında kısa özet bir ders işler ve o haftaki mülakat soruları hakkında tartışır ve en sonda “after party”ler yaparız. Buna da Recap adını veriyoruz. Recap’ler öğretici,  problemlere yeni bakış açıları kazandıran ve sorgulama sürecini öğreten bir buluşma günü -ki benim haftanın en sevdiğim günü- oluyor!

 

 

Şu an bootcamp sürecimin ilk ayı bitmek üzere ve başlarken sahip olduğum korkular, endişeler artık benimle değil. Bu 1 ayda sektöre yeni girmeye çalışan, bu alanda kariyerine en temel noktadan başlayıp kurmaya çalışan biri olarak çoğu kez takıldım, düştüm ve belki pes etme noktasına geldim ama mentorum, mentor yardımcılarım ve mottomuz olan Keep Pedaling ile yoluma devam ettim. Üstte bahsettiklerimin birisi bile olmasaydı muhtemelen kurstan çoktan kopmuş bir Deniz olurdum. Ama pes etmeyip pedal çevirmeye devam etmeme ve bu süreçte yalnız olmadığımı hissettiren herkese çok teşekkür ederim!

 

İYİ Kİ MİUUL! 

 

Veri bilimi alanında detaylı bilgi edinmek isterseniz Miuul'un Veri Bilimi üzerine oluşturduğu eşsiz eğitimlere mutlaka göz atmalısınız. Veri bilimini kariyer yolunuz haline getirmek istiyorsanız, Miuul’un Veri Bilimci Kariyer Yolculuğu tam olarak aradığınız eğitimi sizlere sunacaktır.

Miuul topluluğunun bir parçası ol!

Abone ol butonuna tıklayarak Miuul'dan pazarlama ve haber içerikleri almayı onaylıyorum.