İklim Krizi

İklim Krizi

Bu yazımızda, iklim değişikliğinin nedenlerini ve sonuçlarını tartışacak, bu küresel sorunla başa çıkmanın yollarını keşfedeceğiz.
Reyhan Menetlioğlu29 Oca 2023

Küresel ısınma olarak da bilinen iklim değişikliği fosil yakıtların yakılması ve ormansızlaşma gibi insan faaliyetlerinin neden olduğu, dünya sıcaklığının kademeli olarak artması olayıdır. NASA tarafından yapılan analizlere  göre 2022 yılı, 1880 yılından günümüze dünyanın en sıcak 5. yılı olarak kayıtlara geçti. Bu sıcaklık, aynı period için ortalamanın 0.89 santigrat derece üzerindedir. Geçtiğimiz son 9 yıl ise, üst üste kayıtlara geçen en sıcak 9 yıl oldu. Bu çok fazla bir şey gibi görünmeyebilir, ancak gezegenimiz ve yaşam biçimimiz üzerinde yıkıcı bir etkisi var.

İklim Değişikliği etkileri

İklim değişikliğinin etkileri artık sadece uzak geleceği değil, günümüzü de etkilemekte. Bu değişim birçok bitki ve hayvanın neslinin tükenmesine yol açıyor ve biyolojik çeşitliliğe zarar veriyor. Kuraklık karşısında ürün yetiştirmekte zorlanan çiftçileri ya da yükselen deniz seviyesi ve seller nedeniyle evlerini ve geçim kaynaklarını kaybeden aileleri düşünün. Kirli havayı soluyan çocukları ve yaşam alanlarını kaybeden hayvanları düşünün. İklim değişikliğinin etkisi sadece soyut bir kavram değil, gerçek ve şu anda yaşanıyor.

İklim değişikliğinin Türkiye üzerinde de yıkıcı bir etkisi var ve bu etkilerin özellikle şiddetli olması beklenmekte. Ülke giderek daha şiddetli hava koşullarına maruz kalıyor ve bu değişiklikler nüfus üzerinde gözle görülür bir hasar bırakıyor.

Son yıllarda görülen en önemli değişikliklerden biri ise sıcak hava dalgalarının sıklığı ve yoğunluğundaki artıştır. Yaşanması beklenen yoğun sıcak hava dalgaları ve kuraklıkların tarım sektörü ve çevre üzerinde önemli etkileri olması beklenmekte. Bu sıcak hava dalgaları, sıcak çarpması ve sıcağa bağlı diğer hastalıklar da dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorununa da yol açarak ülkenin sağlık sistemini zorlayacaktır.

Sıcak hava dalgalarına ek olarak, Türkiye'de yaygın sel ve toprak kaymalarına yol açan daha sık ve şiddetli fırtınalar da yaşanmaktadır. Bu fırtınalar altyapıda önemli hasara yol açarak pek çok insanın günlük yaşamını sekteye uğratmıştır.

Görüldüğü üzere, felaket hepimizin evine sandığımızdan çok daha yakın. Sıcak hava dalgalarının, kuraklıkların ve orman yangınlarının ülkenin çevresi ve insanları üzerindeki yıkıcı etkilerini ilk elden gördüm. Susuzluk nedeniyle ürünlerini ve geçim kaynaklarını kaybeden çiftçi komşularımızı, bunaltıcı sıcakların ortasında acı çekerek serinlemenin yollarını bulmaya çalışırlarken izledim.

Yani iklim değişikliğinin etkileri yaşam biçimimiz üzerinde de büyük bir etkiye sahip. İnsanlar evlerini ve geçim kaynaklarını kaybediyor ve en savunmasız topluluklar en ağır darbeyi alıyor. Ve gerçek şu ki, bu kriz dünyanın her yerinde yaşanıyor ve endişe verici bir hızda gerçekleşiyor. Çok geç olmadan ciddi önlemler almak için sadece birkaç yılımız var. Buna rağmen devletler ve büyük şirketler, insanlar ve gezegen yerine kâra öncelik vermeye devam ediyor.

 

 

Bu durum gezegen açısından derin bir hayal kırıklığı. İklim değişikliğinin gezegenimiz ve aramızdaki en savunmasız insanlar üzerindeki yıkıcı etkilerini nasıl görmezden gelmeye devam edebiliyorlar? Gezegenimizin geleceği ve gelecek nesillerin hayatta kalması yerine kâra öncelik vermeye nasıl devam edebiliyorlar?

Ama aynı zamanda birliktelikle bir fark yaratılabileceği gerçeği umut ve kararlılık duygusu da hissettirmekte. Bireysel eylemler, iklim değişikliği hızının yavaşlatılması üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bireysel olarak günlük yaşamlarımızda iklim değişikliğini önlemek için harekete geçebileceğimiz birkaç yol ise şunlar:

  • Enerji tüketimini azaltmak: Karbon ayak izimizi azaltmanın en kolay yollarından biri günlük yaşamınızda daha az enerji kullanmaktır. Bu, bir odadan çıktığınızda ışıkları kapatarak, kullanılmadıklarında elektronik cihazların fişini çekerek ve enerji tasarruflu cihazlar kullanarak yapılabilir.
  • Toplu taşıma, araba paylaşımı, bisiklet veya yürüyüş : Ulaşım, sera gazı emisyonlarının önemli bir kaynağıdır, bu nedenle özellikle karbon yakıtlı araçların kullanımını azaltmak büyük bir fark yaratabilir.
  • Temiz enerjiyi desteklemek: Güneş veya rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilere yatırım yapabiliriz. Bu, evimizde güneş panelleri kurarak, kamu hizmetlerinden yeşil enerji satın alarak veya temiz enerji şirketlerine yatırım yaparak gerçekleştirilebilir.
  • Beslenme alışkanlıklarında düzenleme: Hayvansal üretim önemli bir sera gazı emisyonu kaynağıdır. Bitki temelli beslenmek karbon ayak izimizi önemli ölçüde azaltabilir.
  • Azaltmak, yeniden kullanmak ve geri dönüştürmek: Ürettiğimiz atık miktarını azaltmak, yenilerini almak yerine eşyaları yeniden kullanmak ve mümkün olduğunca çok geri dönüşüm yapmak da karbon ayak izimizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Ne kadar küçük olursa olsun her eylem önemli ve değerlidir, bir fark yaratabilir.

Ancak burada duramayız. İklim değişikliği küresel bir sorun ve küresel bir çözüm gerektiriyor. Bir topluluk olarak bir araya gelmeli ve daha büyük ölçekte değişime sebep olmalıyız. Bir araya gelmeli ve liderlerimizden iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçmelerini talep etmeli ve eylemsizliklerinden dolayı onları sorumlu tutmalıyız. İklim değişikliğiyle mücadele için iddialı hedefler belirlemelerine ve cesur adımlar atmalarına ihtiyacımız var.

Gezegenimizin ve tüm sakinlerinin geleceği bugün atacağımız adımlara bağlı. Birlikte, herkes için daha iyi, daha sürdürülebilir bir gelecek yaratabiliriz. 

 

Kaynaklar

Miuul topluluğunun bir parçası ol!

Abone ol butonuna tıklayarak Miuul'dan pazarlama ve haber içerikleri almayı onaylıyorum.