Miuul Podcast #1: Hasan Yaman ile makine öğrenmesi mühendisi olmak üzerine...

Miuul Podcast #1: Hasan Yaman ile makine öğrenmesi mühendisi olmak üzerine

Armut'ta makine öğrenmesi mühendisi olarak çalışan Hasan Yaman ile akademik yaşamında ve iş hayatında üzerinde çalıştığı projeler hakkında konuştuk.
Miuul Podcast15 Haz 2021

Dinleyicilerini geleceğin mesleklerine hazırlayan Miuul Podcast’in bu bölümünde Armut'ta makine öğrenmesi mühendisi olarak görev yapan Hasan Yaman'ı dinliyoruz.

İş yaşamında veri bilimi alanıyla bağlantılı farklı pozisyonlara rastlıyoruz. Veri analisti (data analyst), veri bilimci (data scientist), makine öğrenmesi mühendisi (ML engineer), yapay zeka mühendisi (AI engineer)… Bu pozisyonların görev tanımları ve çalışma alanları zaman zaman iç içe geçtiğinden bu durum kafa karışıklığı yaratabiliyor. Yaman, dinleyiciyi bu noktada aydınlatmaya çalışıyor ve sektörün bu pozisyonlardaki çalışanlardan neler beklediğini özetliyor. Kısaca veri analistlerinden iş problemlerini betimleme, veri bilimcilerden betimlenen problemi çözecek algoritmayı geliştirme beklentileri olduğundan söz ediyor. Bu sırada makine öğrenmesi mühendislerinden geliştirilen algoritmayı canlı bir sisteme deploy etmesi ve kullanıma hazır hale getirmesi beklenebiliyor. 

Yaman'a göre veri bilimi alanında çalışanlar veya bu alanda çalışmak isteyenler için teknik yeterlilik elbette gerekli ama yeterli değil. Yaman soft skills diyebileceğimiz bazı yeteneklerin ne denli kritik olabileceğine vurgu yapıyor. İş problemini anlayabilmek için iyi bir dinleyici olmak ve bu problem ile çözümünü teknik olarak yetkin olmayan birinin anlayabileceği düzeyde doğru bir şekilde aktarabilmek bu noktada öne çıkan yeteneklerden. Ekip içi iletişim hayli değerli.

Yaman, veri bilimi alanına dair pozisyonlarda bilgisayar mühendisliği başta olmak üzere mühendislik bölümü çıkışlıların biraz daha avantajlı olabileceğini belirtirken matematik ve istatistik mezunlarının da sektörde ön planda olduğunu tespit etmiş.

Miuul Podcast'in bu bölümünde Hasan Yaman, ek olarak veri analisti, veri bilimci, makine öğrenmesi mühendisi, yapay zeka mühendisi gibi pozisyonlarda çalışmak isteyenler için net bir yol haritası çıkarmanın güçlüğünden de söz ediyor. Yaman'a göre çalışma yaşamında farklı pozisyonlarda başlayarak yükselme ve zamanla bu pozisyonlarda çalışmaya başlama durumlarına sektörde sıklıkla rastlanabiliyor. 

Bu bölümde konuşulan bazı konular:
2:55 - Farklı veri bilimi pozisyonlarının aynı proje içerisindeki rolleri ve bu pozisyonlar için gerekli yetkinlikler.
10:10 - Veri bilimi alanında eğitim ve lisans sonrası eğitimlerin gerekliliği üzerine.
15.24 - Kariyer başlangıcı, iş mülakatları ve bu sürecin Armut’taki işleyişi.
 

Miuul Podcast

Veri bilimi 🧪, yapay öğrenme 🦾 ve yapay zeka 🧠 alanlarında kurumlar, liderler ve genç yetenekler ile bu alanı ileriye taşıyan eğilimler ve use-case'ler üzerine haftalık podcast yayınımız

Miuul topluluğunun bir parçası ol!

Abone ol butonuna tıklayarak Miuul'dan pazarlama ve haber içerikleri almayı onaylıyorum.